Sterowanie oświetleniem jako część energooszczędnej i nowoczesnej szkoły

Od jakiegoś czasu wśród jednostek administracji terytorialnej zauważalna jest tendencja do modernizacji obiektów użyteczności publicznej w zakresie zmniejszenia kosztów energii i mediów, realizowana w formule finansowania przez UE.

Dobrym przykładem są tutaj szkoły, gdzie oprócz termomodernizacji budynku wykonuje się również modernizację oświetlenia. Taka modernizacja pozwala na znaczne oszczędności w zużyciu energii, która w przypadku szkół jest pozycją znaczącą. Oprócz oczywistej wymiany energochłonnych opraw oświetleniowych starego typu na oszczędne oprawy LED znaczące oszczędności można również uzyskać wykorzystując inteligentny system sterowania oświetleniem.

Helvar jest wiodącym producentem w branży oświetleniowej specjalizujący się w energooszczędnych aplikacjach wykorzystujących system sterownia oświetleniem DALI. Taki system to innowacyjne rozwiązanie pozwalające na znaczne oszczędności w zużyciu energii, pozwalające sprostać wymaganiom w zakresie zmniejszenia kosztów mediów. Helvar oferuje kompleksowe portfolio produktów DALI pozwalające na realizację różnorodnych projektów z dziedziny oświetlenia. Cała seria sensorów pozwala na detekcję obecności w pomieszczeniach wyłączając światło w momencie, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu. Wykorzystując Helvar DIGIDIM 312 Multisensor mamy oprócz detekcji obecności możliwość regulacji poziomu oświetlenia w zależności od światła dziennego. Jeśli oświetlenie dzienne jest wystarczające oświetlenie najpierw zostaje stopniowo ściemnione aż do wyłączenia. W miarę upływu dnia, jak będzie się robić coraz ciemniej, oświetlenie będzie się rozjaśniać w ten sposób, że w pomieszczeniu przez cały czas będzie zachowany stały poziom oświetlenia. Pozwoli to nie tylko na znaczące oszczędności energii ale również poprawia komfort pracy w salach lekcyjnych. Wykorzystanie wieloprzyciskowych paneli sterowniczych Helvara serii 13xx lub 12x pozwala na zaprogramowanie pod przyciskami różnych scen świetlnych, które mogą zostać wywołane w zależności od potrzeb i rodzaju zajęć w salach. System sterowania oświetleniem DALI ma również wbudowany zegar wewnętrzny pozwalający na tworzenie harmonogramów oświetleniowych, które umożliwiają włączanie i wyłącznie pomieszczeń/korytarzy o zadanym czasie.

Nowością w systemie sterowania oświetleniem Helvara, która może być zastosowana podczas modernizacji oświetlenia w salach lekcyjnych jest regulacja temperatury bieli. Aby skorzystać z tej funkcji niezbędne jest wykorzystanie opraw posiadających dwa źródła światła – o barwie zimnej i barwie ciepłej. Helvar posiada w swojej ofercie zasilacze LED oznaczone jako iC (inteligent Colour) pozwalające na obsługę dwóch źródeł ( np. LL35/2-E-DA-iC – 35 W DALI LED Driver for Tunable White). Zmiana temperatury bieli oświetlenie w zależności od pory dnia pozwala na odzwierciedlenie cyklu naturalnego oświetlenia, co pozytywnie wpływa na samopoczucie i możliwość koncentracji. Zazwyczaj do systemu przypisane są barwy i natężenia oświetlenia zmienne w zależności od pory dnia i zajęć prowadzonych w poszczególnych salach lekcyjnych .

Warto mieć na uwadze, że w większości przypadków oświetlenie sal lekcyjnych w szkołach przeznaczonych do modernizacji ma często nawet kilkadziesiąt lat i nie spełnia już w zasadzie żadnych norm dotyczących oświetlenia. Fundusze przeznaczone na modernizację oświetlenia zwracają się natomiast w 100% w przeciągu kilku lat. Jest kalkulacja, którą wylicza się dla konkretnej inwestycji. Oprócz oczywistych korzyści finansowych, warto mieć na uwadze zyski społeczne oraz ekologiczne.