Oświetlenie w muzeach i obiektach kultury
Kultura, nauka, sztuka…
Właściwie przemyślany i zaprojektowany obiekt kultury bądź nauki potrafi przyciągnąć rzesze zwiedzających. Niezwykłym przykładem popularności jest Muzeum Powstania Warszawskiego, czy Centrum Nauki Kopernik. Gdy odwiedza się te miejsca, odnosi się wrażenie precyzyjnej spójności kompozycji. Nietuzinkowe eksponaty, połączone z inteligentnym oświetleniem pozwalają przenieść się w klimat miejsc w jakie chciał nas przenieść autor wystawy, galerii, centrum naukowego.
Kluczowe w odbiorze sztuki jest ustalenie wizji całego przedsięwzięcia, naprzeciw tym oczekiwaniom stajemy my, spełniając nawet najbardziej wymagające oczekiwania co do prezentacji kompozycji tak aby stała się jednością z naszymi technologiami.
Każdy, kto był przynajmniej raz na wystawie zgodzi się z twierdzeniem, że kluczowym w odbiorze sztuki jest światło. Światło i jego właściwa integracja z innymi systemami, na przykład z systemem nagłośnienia może przenieść w świat jaki chce tego kreator.
Światło – wiemy jak to zrobić
Właściwe oświetlenie potrafi w pełni oddać cechy prezentowanych eksponatów, co ma bardzo duże znaczenie w ich odbiorze przez zwiedzających. System sterowania oświetleniem Helvar, pozwala na spełnienie wszystkich wymagań jakie w przypadku takich rozwiązań stawiają projektanci. Ważna jest tu elastyczność systemu, możliwość dowolnej jego konfiguracji, co pozwoli na zmiany w ekspozycjach w przyszłości oraz zintegrowanie ze sobą oświetlenia wystaw np. na różnych piętrach. To wszystko zapewnia system sterowania oświetleniem Helvar oparty na routerach serii 905/910/920. Tworzenie odpowiednich dla danej ekspozycji scen świetlnych umożliwiają ściemniane, nowoczesne oprawy oraz projektory LED, które sterowane są z poziomu DALI. Natomiast układ Helvar 458/SW88 x 16 A Switching Module umożliwia sterowanie położeniem oraz jasnością reflektorów. Układy przekaźnikowe umożliwiają załączanie pozostałych elementów tworzących wystawę, jak na przykład projektory obrazu.
Dodatkowo routery Helvar serii 9xx Inteligent Colour, pozwalają na łatwe i wygodne sterowanie oświetleniem RGB oraz sterowanie oprawami z regulowaną temperaturą bieli. Routery Helvar 920 pozwalają również na sterowanie oświetleniem kolorowym za pomocą interfejsu DMX. Pozwala to stworzyć interesujący przekaz dla zwiedzających, a właściwe dobranie oświetlenia np. obrazów w muzeum, galerii, daje zwiedzającym możliwość widzenia je takimi, jak zamierzał przedstawić je artysta. System umożliwia również, to aby każdy obraz miał inną, indywidualnie dostosowaną scenografię świetlno-dźwiękową.
Wykorzystanie czujek obecności Helvar 311 Ceiling PIR Detector, Helvar 313 Low-Profile Microwave Detector, pozwala na badanie obecności w obrębie wystawy i ściemnianie (i wyłączanie) oświetlenia, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu, a rozjaśnianie gdy ktoś się pojawi. Jeśli projektowany obiekt ma duży dostęp światła naturalnego to możliwe jest wykorzystanie czujek oświetlenia Helvar 312 Multisensor PIR lub Helvar 329 External Light Sensor. W takim przypadku oświetlenie wewnątrz obiektu może być warunkowane poziomem światła dziennego jakie dociera do wnętrza.
Coś znacznie więcej
System sterowania oświetleniem oparty na routerach Helvara serii 905/910/920 pozwala również na integrację z innymi systemami, na przykład systemem audiowizualnym, pozwalając aby zarówno odczucia dźwiękowe jak i wizualne tworzyły jedną całość. Helvar udostępnia zestaw komend HelvarNET, za pomocą których pozostałe systemy mogą komunikować się z systemem sterowania oświetlenia Helvara. Wykorzystanie oprogramowania Helvar Touch Studio umożliwia stworzenie stanowiska z panelem sterująco-wizualizacyjnego, za pomocą którego można sterować i monitorować oświetlenie całego obiektu.
Podsumowując, wykorzystanie systemu sterowania oświetleniem Helvar w obiektach muzealnych i kulturalnych pozwala nie tylko na podniesienie atrakcyjności wystaw ale również poprzez automatyzacje oświetlenia i zastosowanie nowoczesnego oświetlenia LED na oszczędności w zużyciu energii nawet do 60%.
Dlaczego my
ACTE Sp. z o.o. istnieje na Polskim rynku od 1997 roku i od początku działalności należy do struktur skandynawskiej grupy kapitałowej Lagercrantz AB z siedzibą w Sztokholmie.
Strategią ACTE jest tworzenie wartości dodanej poprzez dostarczanie produktów od wyspecjalizowanych dostawców do klientów biznesowych. Naszym celem jest utrzymywanie silnej pozycji wyspecjalizowanego, niszowego dostawcy będącego w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagającego klienta.
Fakt, że jesteśmy oficjalnym partnerem jednego z czołowych producentów systemów sterowania oświetleniem na świecie – firmy HELVAR, świadczy wyłącznie o doświadczeniu i wysokim poziomie profesjonalizmu.
Dla wszystkich zainteresowanych ACTE oferuje:
- Dostawę niezbędnych produktów,
- Wsparcie techniczne i merytoryczne na każdym etapie inwestycji,
- Dogodne sposoby finansowania projektu,
- Szkolenia techniczne również w siedzibie klienta,
- Wsparcie po sprzedażowe ( zdalne, osobiste ),
- Wsparcie projektowe inwestycji,
- Otwartość na bieżące potrzeby klienta.
Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z działem handlowym.