O czym należy pamiętać przy projektowaniu instalacji DALI
W związku z pytaniami i wątpliwościami klientów dotyczącymi instalacji DALI, postanowiliśmy napisać parę konkretnych zdań dotyczących tej technologii. Kiedy rozmawiamy o zaletach tego systemu skupiamy się na korzyściach dla samych użytkowników i o jej niezliczonych możliwościach ale trzeba pamiętać o tym, że kilka podstawowych informacji o samej instalacji może sprawić, że przygotowanie infrastruktury do jej montażu również nie przysporzy problemów.
Inteligentne sterowanie oświetleniem staje się coraz bardziej popularne a dzięki temu znajduje zastosowanie w większości nowo wybudowanych obiektów komercyjnych. Wpływ na tę tendencję ma przede wszystkim możliwość osiągnięcia realnej oszczędności w zużyciu energii oraz bardzo wysoka świadomość zalet takiego rozwiązania wśród klientów końcowych.
Aby instalacja DALI znalazła się w budynku, należy o tym zadecydować już na etapie projektu. Czyli właściwie przemyślany i wykonany projekt pozwoli uniknąć zbędnych problemów podczas testów i uruchamiania systemu oświetlenia.
Pamiętajmy, że projektując należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
Jedna podsieć DALI to 64 adresy, a zatem 64 urządzenia. Poprzez urządzenie, rozumiemy nie tylko oprawy świetlne, lecz również wszystkie dodatkowe elementy systemu sterowania, takie jak panele przycisków, czujki, wejścia cyfrowe itd. Router pozwala na obsługę jednej lub dwóch podsieci DALI, a więc w sumie łącznie do 128 urządzeń. W przypadku, gdy to nie wystarcza można łączyć Routery siecią Ethernet, co pozwala na tworzenie rozległych systemów sterowania o bardzo dużej skali.
Do prowadzenia instalacji DALI nie jest potrzebne żadne specjalistyczne okablowanie. Instalację prowadzimy standardowym 2-przewodowym kablem elektrycznym o przekroju 1,5mm2, a maksymalna rozpiętość sieci DALI dla tej średnicy to 300m. Ponadto przewody DALI mogą znajdować się w jednej wiązce z przewodami zasilania bez obawy o zakłócenia. Powiększenie rozpiętości podsieci o kolejne 300m możemy uzyskać wykorzystując repeater (405 DALI Repeater).
Sieć DALI to zarówno magistrala danych jak i źródło zasilania. Elementy takie jak panele przycisków (sterownicze) oraz czujki, zasilane są wyłącznie z DALI. Należy pamiętać, że wydajność prądowa jednej podsieci to 250mA. Każde urządzenie, nawet oprawa (mimo, że zasilana też z 230V) pobiera „jakiś” prąd z DALI. Informacja o tym ile dane urządzenie pobiera z DALI można znaleźć bezpośrednio w jego karcie katalogowej.
Projektując instalację DALI, tak samo jak o liczbie adresów, należy pamiętać o bilansie prądowym dla podsieci DALI. Tu również pomocny może okazać się repeater (405 DALI Repeater), który pozwala zwiększyć obciążalność o dodatkowe 250mA. Podłączając urządzenia do sieci DALI należy pamiętać, że nie ma tu znaczenia polaryzacja.
Często zaciski są oznaczone DA+ i DA- jednak odwrotne podłączenie nie tylko nie uszkodzi urządzenie ale również będzie ono działać prawidłowo. Dobrą praktyką przy projektowaniu jest zostawienie ok 10% zapasu na każdej podsieci DALI zarówno jeśli chodzi o wolne adresy DALI jak i obciążenie prądowe. Wtedy, jeśli w końcowym projekcie zajdzie potrzeba dołożenia kilku czujek, opraw lub paneli sterowniczych, nie będzie to stanowiło kłopotu.
Ostatnia cecha sieci DALI okazuje się bardzo pomocna w celu weryfikacji, czy instalacja elektryczna DALI została wykonana prawidłowo. Często elektrycy instalując urządzenia DALI nie dysponują oprogramowaniem pozwalającym zweryfikować, czy wszystkie urządzenia zostały prawidłowo podłączone do sieci DALI. Wykorzystując fakt, że DALI jest również źródłem zasilania można zmierzyć woltomierzem napięcie na zaciskach DALI każdego urządzenia. Powinno się tam pojawić napięcie stałe w zakresie 15 do 20V. Brak napięcia na zaciskach DALI może oznaczać na przykład przerwę w magistrali DALI.
Mamy nadzieję, że ten krótki tekst rozwieje jakiekolwiek wątpliwości czy zastosować tę technologię, a tym, którzy tej wątpliwości nie mają, ułatwi przygotowanie projektu. Jednocześnie zapraszamy na nasze cykliczne szkolenia pt. Programowanie systemów sterowania oświetleniem firmy Helvar – program podstawowy. Do wzięcia udziału w takim szkoleniu wystarczy tylko zgłoszenie, którego można dokonać bezpośrednio przez naszą stronę internetową, klikając zakładkę „Poproś o szkolenie” tutaj…