Czujki światła w ekosystemie Casambi

Czujki światła w ekosystemie Casambi

Coraz bardziej popularny bezprzewodowy system sterowania oświetleniem Casambi właśnie zyskał możliwości.

Efektem współpracy jaka nawiązała się pomiędzy Casambi a producentami czujek jest stworzenie serii czujek obecności i światła dedykowanych do ekosystemu Casambi. Pozwoliło to na wprowadzenie kilku nowych funkcji, których brakowało do tej pory w systemie, a które były tak oczekiwane przez użytkowników. Pozwalają one sterować oświetleniem w zależności od poziomu światła jakie dostaje się do pomieszczenia, umożliwiając idealne dopasowanie oświetlenia do potrzeb użytkowników oraz na osiągnięcie oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Nowe funkcje dostępne będą w najnowszej wersji bezpłatnej aplikacji CasambiApp dostępnej na urządzenia z Androidem i iOS po wykryciu przez system czujki światła. Każdy czujnik światła dokonuje pomiaru i raz na sekundę wysyła wartość w LUX-ach do systemu. Odczytywana wartość może zostać wykorzystana do sterowania konkretną oprawą, najbliższymi oprawami lub konkretną grupą. Sterowanie oświetleniem w oparciu o wartość mierzonego światła możliwa jest w trzech trybach:

  • - tryb BASIC umożliwiający najprostsze sterowanie, czyli włączenie i wyłączenie opraw po osiągnięciu jednego z dwóch progów oświetlenia – jednego przy jakim oprawy mają się włączyć lub drugiego przy jakim poziomie oprawy mają się wyłączyć;
  • - tryb Closed Loop (zamkniętej pętli) – tu oprawy stopniowo się rozjaśniają lub przyciemniają w zależności od odczytu z czujnika światła, tak aby wartość odczytywana przez czujnik dążyła do wartości jaką zaprogramowaliśmy jako wartość docelową;
  • -tryb Open Loop (otwartej pętli) – tu oprawy stopniowo się rozjaśniają lub ściemniają w zależności od wartości światła dostarczonej do systemu przez czujnik oraz w oparciu o odczyt z graf zaprogramowany w aplikacji Casambi.

Dodatkowo tryby pracy umożliwiają konfigurację czułości sensora światła, jego tolerancji oraz szybkości narastania/opadania oświetlenia tak, aby dostosować automatyczną regulację poziomu oświetlenia do oczekiwań użytkowników oraz aby zapewnić maksymalny komfort pracy.

Czujki tak jak pozostałe elementy systemu Casambi komunikują się bezprzewodowo, tworząc sieć Bluetooth mesh, więc poza napięciem zasilania nie potrzebują, żadnego dodatkowego okablowania. Dzięki temu idealnie nadają się wszędzie tam, gdzie przeprowadza się modernizację oświetlenia, a niemożliwe jest prowadzenie dodatkowych przewodów.

Dostępne obecnie czujki występują w wersji wpuszczanej oraz w wersji do montażu natynkowego, są czujki standardowe do montażu na wysokości 2,4m do 5m oraz czujki High Bay przeznaczone do montażu na wysokości 20m. Idealnie zatem nadają się do zastosowań domowych, komercyjnych, budynków szkolnych, budynków administracji publicznej, szpitali oraz innych.

Inne Aktualności: