iDim Orbit jako nowoczesny czujnik sterowania oświetleniem DALI

Firma Helvar zaprezentowała nowatorski czujnik sterowania oświetleniem, który pozwala na indywidualne sterowanie oprawami oświetleniowymi LED wyposażonymi w moduł DALI.

Jego przeznaczenie to raczej mniejsze aplikacje typu klasa, czy pokój biurowy. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii Helvar iDim Orbit, to więcej niż tylko czujnik autonomiczny. Pozwala na szybkie załączanie oświetlenia po wykryciu obecności w pomieszczeniu (PIR) oraz posiada dodatkowe funkcje sterowania oświetleniem , które są zwykle dostępne tylko w złożonych systemach czujników. Mówiąc Multi-sensor określić możemy go jako zaawansowany czujnik DALI wyższej klasy . Kwalifikują go do tego jego cechy i elementy budowy. Helvar iDIM Orbit podsiada dwa wyjścia DALI (z zasilaniem linii DALI) przeznaczone do podłączenia oświetlenia DALI , wyjście przekaźnikowe, wewnętrzny moduł Bluetooth® przeznaczony do komunikacji z aplikacją mobilną, zegar czasu rzeczywistego oraz czujnik światła. Dostępny jest w dwóch wersjach: z pojedynczym lub pięciokrotnym detektorem ruchu, który pozwala uzyskać obszar detekcji obecności o średnicy między 7m - 15m dla czujki na wysokości 2.8m.

Dostępna na urządzenia mobilne aplikacja pozwala na szybką i wygodną konfigurację urządzenia z poziomu tabletu lub smartfona z Bluetooth. Bibliotek z gotowymi scenariuszami ułatwia konfigurację dla różnych zastosowań. Dla przykładu dla klas i biur gotowy jest scenariusz z dwoma profilami dziennymi (7 dni konfigurowalne) oraz pliki niestandardowych aplikacji do sterowania oświetleniem.

Przykładowym zastosowaniem iDIM Obit są typowe sale lekcyjne w szkołach . Zastosowanie wersji OB-1501 iDim Orbit z pięcioma czujnikami ruchu pozwala sprawnie zarządzać oświetleniem, zapewniając komfort użytkowania oraz pozwalając na oszczędność energii. Wybór pojedynczych lub pięciu wybieranych indywidualnie czujników ruchu PIR zapewnia optymalne pokrycie powierzchni sali lekcyjnej. Do tego czujnik oświetlenia w Helvar iDIM Orbit zapewnia stały poziom natężenia oświetlenia na powierzchni ławek lekcyjnych. Dodatkowe oszczędności energii daje możliwość przełączenia DALI w tryb oszczędzania energii, który ogranicza moc czuwania z oświetleniem DALI kontrolowanym przez sieć.

Łatwa instalacja pozwala na wykozrystanie Helvar iDIM Orbit również w przebudowanych pomieszczeniach, np. przy przebudowie i zmianie aranżacji w biurach. Wszystkie elementy sterowania oświetleniem w jednym urządzeniu nie wymuszają stosowania dodatkowych produktów, takich jak zasilacze DALI lub obudowy. Dzięki takiej budowie łatwo doinstalować dodatkowe urządzenia obsługujące oprawy DALI LED.

Zmiany użytkowania biur i ustawienie stanowisk pracy możliwe jest dzięki elastycznej konfiguracji czujnika. Może odbywać się to w trakcie pracy. Funkcje czujnika Helvar IDIM Orbit można konfigurować w odpowiedzi na ruch, ręczne sterowanie przełącznikami ściennymi lub zegarem czasu pracy.

Aplikacja mobilna przeznaczona do Helvar IDIM Orbit pozwala na łatwe i intuicyjne połączenie z czujnikiem za pomocą technologii Bluetooth. Jest to narzędzie do konfiguracji, które pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze w systemach instalacji sterowania oświetleniem. Aplikacja zawiera bibliotekę ustawień domyślnych dla typowych zastosowań, umożliwiając uruchamianie za naciśnięciem jednego przycisku. Użytkownicy aplikacji mają możliwość replikację ustawień konkretnego projektu na dużych obszarach.