Helvar jako dostawca sterowania oświetlenia na promy i statki pasażerskie

Duże statki pasażerskie porównać można do pływających miast. Życie na nich odbywa się podobnie tylko w mniejszej skali. Jednak z punktu widzenia instalacji oświetleniowej i systemu sterowania oświetleniem jest to projekt dość złożony.

Przykładowymi użytkownikami takich systemów sterowania oświetleniem są statki pływające dla armatorów Karaibskich. Cała flota Royal Caribbean używa technologii Helvar do sterowania oświetleniem na statkach wycieczkowych. Dzięki czemu cały system sterowania działa sprawnie pozwalając załodze na spokojne rejsy, a pasażerom zapewnia wygodę użytkowania.

Sama wielkość statku jest wyzwaniem – tysiące luksusowych apartamentów, barów i restauracji oraz pomieszczeń zewnętrznych obsługi. A do tego każda pojedyncza opraw musi być w sposób szybki i bezbłędny sterowana. Doskonale sprawdzają się tu routery serii Helvar 920 pozwalające łączyć się ze sobą za pomocą sieci Ethernet i tym samym umożliwiając stworzenie rozległego systemu, który sprosta wymaganiom jakie spotyka się w tego typu instalacjach. Na oświetlenie statku wchodzi oświetlenie od różnych dostawców o zróżnicowanych typach źródeł światła. Do sterowania oprócz opraw podstawowego oświetlenia są żyrandole ozdobne ze zdobieniami o dużej mocy źródeł. To wszystko musi być w sposób elastyczny, sterowane niezależnie od pory dnia. W tego typu dużych instalacjach najczęściej wykorzystuje się modułowe przekaźniki, ściemniacze wielokanałowe oraz modułowe kontrolery stateczników i zasilaczy jak 458/CTR8 8 x 16 A Ballast Control Module, 458/SW8 8 x 16 A Switching Module, 458/CTR8 8 x 16 A Ballast Control Module. Urządzenia tego typu przeznaczone są do dedykowanych szaf rackowych (m.in. 458M1Single Mechanical Chassis, 458M2Double Mechanical Chassis, HES26xxxImagine Racks). W ten sposób mamy możliwość sterowania bardzo dużą liczbą opraw różnego typu jakie zazwyczaj spotyka się w tego typu instalacjach. Do sterowania wykorzystane zostały ściemniacze różnego typu – dla opraw żarowych typowe ściemniacze, dla pomieszczeń restauracyjnych i barowych typu 1-10V. Pozwoliło to na stworzenie wyjątkowej atmosfery w salach balowych, a kucharzom na zwiększenie doznać kulinarnych , cateringu dla wszystkich, podkreślić jakość potraw poczynając od mięs, kuchni włoskiej na owocach morza kończąc.

System sterowania oświetleniem Helvar miał za zadanie stworzyć przyjazną i komfortową atmosferę niezależnie od miejsca. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu routera Helvar 920, system sterowania DALI pozwolił na integrację z systemem sterowania oświetlenia DMX, który jest niezbędny do nadaniu właściwej atmosfery w teatrze na pokładzie statku. Kontrola tak ogromną liczbą świateł w obszarach publicznych była wielkim wyzwaniem dla projektantów Helvar. Wymagało to zastosowania wydajnych, łatwych w konfigurowaniu i w późniejszej konserwacji urządzeń. Dla Wartsila Funa, właściciela floty Royal Caribbean udało się dostarczyć tego co wymagał: zaawansowanego i wszechstronnego sterowania oświetlenia.