Bezprzewodowe sterowanie oświetlenia ulic, parkingów i obiektów przemysłowych

Modernizacja oświetlenia ulicznego, oświetlenia autostrad, parkingów oraz dużych kompleksów przemysłowych niesie ze sobą szereg wyzwań, którym muszą sprostać projektanci.

Zasadniczym celem takiej modernizacji jest uzyskanie oszczędności w kosztach eksploatacji, więc podstawowym krokiem jest wymiana źródeł światła na bardziej oszczędne (najczęściej LED) oraz dołożenie systemu sterowania oświetleniem pozwalającego na dodatkowe oszczędności. Jednak dołożenie systemu sterowania do istniejącego oświetlenia wiąże się najczęściej z potrzebą poprowadzenia dodatkowego okablowania, co w przypadku tak rozległych systemów przysparza dodatkowych kosztów. Z pomocą przychodzi tu system bezprzewodowy proponowany przez firmę Virtual Extension.

System VEmesh™ IoT Extension to DALI, lub w skrócie E2D (Ethernet-to-DALI) to kompleksowy system oferujący możliwość profesjonalnego sterowania oprawami DALI z poziomu systemu w chmurze. System E2D działa w oparciu o niezawodny, bezprzewodowy protokół komunikacji radiowej – Vemesh. Z możliwością obsługi do 16 tys. opraw oraz czujników na jedną podsieć oraz z możliwością obsługi do 50 tys podsieci przez serwer, system ten idealnie pasuje jako element modernizacji oświetlenia w przypadku tak dużych projektów jak oświetlenie uliczne, autostradowe, oświetlenie parkingów oraz oświetlenie obiektów przemysłowych. Podstawowe elementy systemu to moduł Bridge, brama VEmesh z interfejsem TCP/IP oraz aplikacja serwerowa VEhub. Moduł Bridge to element znajdujący się najbliżej opraw. Każdy z nich umożliwia podłączenie do kilku opraw DALI do bezprzewodowej sieci meshowej. Dlatego, w przypadku, gdy na jednym słupie znajduje się więcej niż jedna oprawa, jeden moduł Bridge w zupełności może je obsłużyć. Brama VEmesh automatycznie tworzy sieć łączącą wszystkie elementy Bridge oraz umożliwia komunikację z systemem serwerowym VEhub, który umożliwia sterowanie oświetleniem w łatwy i intuicyjny sposób z poziomu przeglądarki internetowej. Dla bardziej wymagających brama możliwość sterowania lokalnego poprzez dedykowane funkcje API. Jedna brama potrafi obsłużyć do 16000 opraw i czujników, a jej promień działania to 10Km.

Opisany system z pewnością nie tylko ułatwi proces modernizacji oświetlenia ulicznego ale również pozwoli na szybki zwrot z inwestycji, jak również oszczędność kosztów związanych z późniejszym serwisem.